TÓTH KÁLMÁN önkormányzati képviselő, Dunaújváros 9. választókerület 
MENÜ

Időközi választási komédia 2011 Dunaújváros!

Forrás1:

Városháza

2011. január 17. (hétfő) 15:27

Időközi választás: időzavarban

Időközi választás: időzavarban

(Az eredeti cikk formailag átméretezett változata)
Rendkívüli ülést tartott a Helyi Választási Bizottság vasárnap(!!!), miután kiderült, hogy az időközi választáson érintett választókerületben vannak olyan választók, akik a tervezettnél korábban megkapták értesítő- és ajánlószelvényeiket. Idősíkok a DO-n.
.

Választás 2011 - körkép vagy kórkép?
Választás 2011 - körkép vagy kórkép?
Szokatlan bejelentés árnyékolta be a napokban az időközi választás menetét a város 09-es választókerületében, ami nyomán tegnap, azaz vasárnap (!) ülést tartott a Helyi Választási Bizottság.


Kopogtatók - korábban

A hírről egy neve elhallgatását kérő forrás értesítette a DO-t, a történtek kapcsán percekkel ezelőtt sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünkbe Németh Tünde önkormányzati sajtószóvivő. A történtek közvetlen előzménye, hogy – amint arról beszámoltunk hasábjainkon – január 1-jei hatállyal lemondott önkormányzati képviselői mandátumáról dr. Dorkota Lajos, az egyéni választókerület közgyűlési képviselője (a képviselő – egyben városunk országgyűlési képviselője – lett a megyei kormánymegbízott, adtuk hírül december 23-án). Amint arról vonatkozó cikkünkben már beszámoltunk, a megüresedett helyre az érintett 09-es választókerületben időközi helyi önkormányzati képviselőválasztás vált szükségessé.

A választási eljárásról szóló 1997-es törvény értelmében az időközi választást az ok felmerülésétől számított harminc napon belül kell az illetékes választási bizottságnak (itt és most a Helyi Választási Bizottságnak – a mandátum megüresedésétől számított négy hónapon belülre kitűznie: a bizottság január 4-én tartott ülésén meghallgatta a városban működő pártok és társadalmi szervezetek megjelent képviselőinek véleményét, az időközi választás kitűzésével kapcsolatban.

Továbbá meghatározták a választással kapcsolatos határidőket, határnapokat is, majd döntöttek: az időközi választást március 6-án tartják. Az említett ülésen meghatározták a szavazás során történő eljárási cselekményeket és az ehhez kapcsolódó határidőket is – a közlemény szerint eldőlt például, hogy – betűhív idézet – "a választópolgárok értesítése a névjegyzékre történt felvételükről és az ajánló szelvények megküldése" határnapja: január 20.
Papírmunka - csak pontosan!
Papírmunka - csak pontosan!
Itt a bibi: a közlemény megerősíti, hogy a Helyi Választási Bizottság január 16-án, vasárnap ülést tartott, amelynek okát az adta, hogy Bogáth Péter január 15-én, szombaton a kora esti órákban telefonon bejelentést tett arról, hogy az időközi helyi önkormányzati képviselő-választással érintett egyéni választókerületben vannak olyan választópolgárok, akik már január 15-én megkapták a választási értesítő- és ajánlószelvényeiket.

 

Betűhív idézet

A  Helyi Választási Bizottság a bejelentés nyomán tárgyalt a kérdésről, majd a fent vázolt helyzetet az alábbiak szerint ítélte meg – figyelem, csak erős idegzetűeknek, újabb betűhív idézet következik, ezúttal az ülés jegyzőkönyvéből:
"A választási eljárásról szóló 1997. évi C. tv. (továbbiakban: Ve.) 14. § (1) bekezdése kimondja, hogy: A névjegyzéket a szavazás napja előtt 46 nappal - öt napra - közszemlére kell tenni, és ennek idejét a helyben szokásos módon ki kell hirdetni. A választópolgárokat a névjegyzékbe vételükről legkésőbb a szavazás napja előtti 45. napig értesítő megküldésével kell tájékoztatni. A törvény csak a kézbesítés befejezésének határnapját határozza meg, kezdőnapját nem. A Ve. 153. § (1) bekezdése alapján: "...felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg:
a) a névjegyzék és választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása, valamint a választókerületek és a szavazókörök kialakítása előkészítésének rendjét,
b) a választási eljárás határidőit és határnapjait,"
A miniszter azonban csak az általános választások esetén élhet e jogalkotói hatáskörével. Időközi választások esetében a Ve. a helyi választási bizottságok számára írja elő a képviselő választás időpontjának kitűzését és megállapítja az időközi képviselő-választás naptár szerinti határnapjait. A bizottság a 1/2011. (I.4.) HVB számú határozatában e törvényi kötelezettségének eleget tett. E határozatban – a Ve.-t alapul véve – az ajánló – és értesítő szelvények kézbesítésének végső határideje 2011. január 20."

Ennek nyomán, a bizottság megállapította, hogy a választási ajánló- és értesítő szelvények január 15-én történő kézbesítése a hatályos jogszabályoknak és az említett határozatnak megfelelően történt. Minden korábban kiadott tájékoztatás, maradéktalanul helytálló, azaz a 09. számú egyéni választókerületben történő időközi választás időpontja továbbra is 2011. március 6. (vasárnap)."

Értelmezés kérdése, de...

Koncentráljanak a kilencesre! (Fotók: DO-archív)Természetesen megkérdeztük az ügyről Bogáth Pétert is, aki kérdésünkre kifejtette: a küldemények értelmezése szerint korai postázását azért tartotta aggályosnak, mert a HVB határozat rendelkező részében január 20. szerepel – márpedig a határnap egyben az ajánlószelvények gyűjtésének kezdő időpontja is. Vagyis: a pártok, politikai szervezetek ekkortól "élesítik" aktivistáikat, márpedig ezúttal helyzeti előnyt élvez/élvezett az a szervezet, amely tudott vagy tudomást szerzett a korai kézbesítésről, magyarázta a bejelentő.

Mindezek nyomán – itt borítékolva, hogy a döntés hozadékaként jelentős verbális csörtékre számíthatunk még a fent vázolt okfejtés miatt – nincs más hátra, mint előre: kedves pártok, aranyos szervezetek, kezdődhet a roham a választók kegyeiért!

 

 

 

Az eredeti cikknek itt vége van!!


Reagálás és következménye. Forrás2:

A reagálást közlő www.tothkalman.ewk.hu honlap Tóth Kálmán képviselőjelölt egyéni tulajdona.

Mivel a tények megállapítása a DO (Dunaújváros Online) cikkben nagyon tompítottra sikerült. Az érintett jelölt honlaponlapján az első oldalon reagált a fenti eseményre, egy oldalsávos hírblokkban, az alábbiak szerint:

>>>

"A FIDESZ önkormányzata már az első napon durván megsértette az ajánlószelvények gyűjtésével kapcsolatban kialakult eddigi demokratikus gyakorlatot. Az elmúlt húsz évben sehol nem fordult elő hasonló eset, hogy az adott önkormányzat az erőfölényével ilyen durván visszaélt volna. A választási bizottságnál bejelentettem a kifogásomat (Tóth Kálmán). A lényeg az, hogy a bejelentett szelvénygyűjtés-kezdési időpont előtt (január 20.) három-négy nappal a szelvények nyolcvan százalékát már kivitték a választóknak. (DO cikk ITT)
A FIDESZ tudott az ütemezésről és a kézbesítési napokon majdnem száz fős apparátussal, szinte a kézbesítők után járva összeszedették (a FIDESZ által fizetett emberek) az ajánlócédulák többségét, sokszor nem válaszolva arra a kérdésre, hogy melyik pártnak szedik (mondják a körzetben lakók).
Persze lehet, hogy most majd visszamenőleg módosítani fogják az  előírásokat? Ön, kedves olvasó mit gondol erről?  <<<<<

>>>VÉLEMÉNY "

--------------------------------------------

A FIDESZ egyik helyi képviselője összehivatta a helyi választási bizottságot, és kifogást emelt a  képviselőjelölt honlapján lévő reagálás miatt. Zsaroló hangnemben, verbálisan "kényszerítette" Tóth kálmánt, a fenti reagáló bejegyzés megváltoztatására, A változtatási határozatot jegyzőkőnyvben rögzítették. Jobb a békesség, az igazság már így is kiderült. A változtatás a honlapon olvasható.

Hírek

  • Itt az idő a változásra!
    2011-03-06 22:12:28

  • Győzött az IGAZI KÉPVISELET
    2011-03-06 22:08:55

    Dunaújváros Online irta:

    Az MSZP jelöltje nyert (44.7%)

  • Demokrácia 2011

    2011.01.01. A mai naptól Magyarországon (törvényileg) nincs sajtószabadság (írják a hazai lapok is), és a demokrácia is veszélybe került, erről cikkezett a világsajtó az elmúlt hetekben (2011 január).

  • Szabad hírek bővebben, támogató oldalak

Asztali nézet